Canim Benim Forum (Canina Can KaNiNa KaN VeriRim Canim Benim )
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

KaDeR ßiZi YaGMuR TaNeLeRi Gißi §aG §oLa §avuRSaDa eLßeT ßiRGüN ßiR §u ßiRiKiMiNDe ßuLu§aCaGiZ ß!RTaNeM...§evDayi GöZLeRiNDe a§Ki KaLßiNDe TaniDim CaNiM...§eni §eviyorum Canim ßenim....!!!!

AnasayfaLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Istatistikler
Toplam 25 kayıtlı kullanıcımız var
Son kaydolan kullanıcımız: Duman

Kullanıcılarımız toplam 373 mesaj attılar bunda 251 konu
En son konular
» GÜZELDERE ŞELALESİ
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Mayıs 17, 2009 11:10 pm tarafından @DMiN

» ßir GüL DüsTüüüü
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeÇarş. Ekim 22, 2008 12:43 pm tarafından GüL§u

» Bu KaLp SeNin Icin AtaCaK
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeCuma Ekim 17, 2008 1:42 pm tarafından GüL§u

» AgLamak Yok Yuregim :(:(:(
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeCuma Ekim 17, 2008 1:40 pm tarafından GüL§u

» Seni CooooooooooooK ÖzLedimmmmmm Askimmm Hemde Coooookkkk :(
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeCuma Ekim 17, 2008 1:35 pm tarafından GüL§u

» Ben Seninimm :(
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeCuma Ekim 17, 2008 1:33 pm tarafından GüL§u

» CoK ZoR...:(
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeCuma Ekim 17, 2008 1:28 pm tarafından GüL§u

» Özlem varya Özlem :(
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeCuma Ekim 17, 2008 1:20 pm tarafından GüL§u

» söyle bir motorum olmadı gitti :(
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeÇarş. Eyl. 17, 2008 10:52 pm tarafından @DMiN

» Canim benim forum Okula Giderse Bakin Neler Olur
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeSalı Eyl. 16, 2008 10:59 pm tarafından @DMiN

» Dünyanın en manyak 9 katili
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeSalı Eyl. 16, 2008 4:29 pm tarafından @DMiN

» Kurtlar vadisi neden baslamadı!
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 4:23 pm tarafından @DMiN

» Beni bırakma!
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 4:02 pm tarafından @DMiN

» Neredesin birtanem!
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 3:51 pm tarafından YaLNiZ

» **GüLeN GöZLeRiN MuZiZeSi**
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 11:57 am tarafından GüL§u

» **cok tatlı**
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 11:53 am tarafından GüL§u

» Erkek severse!
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 11:51 am tarafından GüL§u

» Kalp Kırmak
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 11:50 am tarafından @DMiN

» İçimde dinmeyen bir Savaş var!
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 11:48 am tarafından @DMiN

» Y A S A M I ç I ö Gü T L E R
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 11:47 am tarafından @DMiN

» operserv admin kodları!
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 11:45 am tarafından @DMiN

» Msn nickleri (yeni)
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 11:44 am tarafından @DMiN

» itiraf ediyorummm :)
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 4:45 am tarafından @DMiN

» Gidiyorum buralardan!
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 4:15 am tarafından @DMiN

» Aglayasım gelir!
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 4:13 am tarafından @DMiN

» Desem inanırmısın ?
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 4:06 am tarafından @DMiN

» Afili yanlıklık
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 4:02 am tarafından @DMiN

» Seni seviyorum
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 3:58 am tarafından @DMiN

» Sehitler ölmez vatan bölünmez!!!
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 3:56 am tarafından @DMiN

» gunes nekadar sicakdir????
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 3:53 am tarafından @DMiN

» yerimm ben senii uyy :)
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 3:53 am tarafından @DMiN

» oyy cok tatlii
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 3:51 am tarafından @DMiN

» Kıyamam göz yaslarına!
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 3:51 am tarafından @DMiN

» Tatlı Mesajlar
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 3:48 am tarafından @DMiN

» Ağlatan Hatiralar
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 3:44 am tarafından @DMiN

» "Yalnızım çünkü sen varsın"
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimePaz Eyl. 14, 2008 3:41 am tarafından @DMiN

» seni çok seviyorm..
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 7:15 pm tarafından @DMiN

» Cesaretin bittiği yerde esaret başlar
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 7:13 pm tarafından @DMiN

» Bomba Erkekler daha Zeki....
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 7:11 pm tarafından @DMiN

» Su ne renk acaba?Bilen var mı?
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 7:10 pm tarafından @DMiN

» Renklerin Psikolojik Anlamlarıni biliyormuydunuz???
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 7:10 pm tarafından GüL§u

» resimler neden hep bize bakıyormuş gibi gelir?
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 7:08 pm tarafından GüL§u

» Japonlar Neden Seni Seviyorum Demez?
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 7:03 pm tarafından @DMiN

» Bayram Baklavasi
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 6:59 pm tarafından @DMiN

» Seni Seviyorum ne demek ?
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 6:57 pm tarafından @DMiN

» bilgisayar ata sözleri
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 6:53 pm tarafından @DMiN

» Kadın Olmak Mı Erkek Olmak Mı?(SONU +18)
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 6:46 pm tarafından @DMiN

» guzel sozler 4
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 6:40 pm tarafından GüL§u

» Hasret Sözleri
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 6:19 pm tarafından @DMiN

» Evlilik Kutlama Mesajları 2
Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeC.tesi Eyl. 13, 2008 6:19 pm tarafından @DMiN

En iyi yollayıcılar
@DMiN
Sabırla murada  ermek! Vote_lcapSabırla murada  ermek! Voting_barSabırla murada  ermek! Vote_rcap 
GüL§u
Sabırla murada  ermek! Vote_lcapSabırla murada  ermek! Voting_barSabırla murada  ermek! Vote_rcap 
YaLNiZ
MaNKeN
KaLp_HıRsIzI
BaRbieXhoRRoR
Tarıyıcı
 Kapı
 Indeks
 Üye Listesi
 SSS
 Arama
Mart 2024
PtsiSalıÇarş.Perş.CumaC.tesiPaz
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
TakvimTakvim

Sabırla murada ermek!

2 posters
YazarMesaj
@DMiN
BiNBaŞI
BiNBaŞI
@DMiN

Sabırla murada  ermek! Empty
MesajKonu: Sabırla murada ermek!   Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeSalı Eyl. 09, 2008 5:58 pm

Görüşebildiğim insanların geneli biliyoruz, fakat çaresiz kalıyoruz diyorlardı.

Tabi ki bu gerekçeler de manasızdı,
Sabırla sineme çekildim ve çalışmaya devam ederek, sırlarıma yenisini havale ettim.

Organize sanayide kurulacak fabrikanın, temelleri atıldı,
Bir zaman sonra, beton atma işleri bitmişti ve duvarları örme vakti gelmişti.

Çalışan, elinden iş gelen elemanlar, servis kamyonunun arkasına briketi doldurarak, fabrikaya boşaltıyor ve böylece birkaç servis yapıyorduk, yani kısaca inşaat işleriyle daha çok uğraşıyorduk.

Ellerimiz derileri açıldı, yara oldu, yoruluyorduk, öğle yemeği olarak ta, hiç yağda pişmemiş, eti dahi bulunmayan, yani mideyi tutmayan sebze türlerini yiyorduk.

Mırıldananlar, hak arayanlar çoğalmıştı, bizler amele miyiz ki, bu işlerde çalıştırılıyoruz, o halde yevmiyemizi neden o hesaptan yapmıyorlar, diye haklı gerekçelerle soru soranlar ve bizleri cevap bulmakta yoranlar çoğalmıştı.

Çünkü bu müessesenin sahibi bulunan yönetici insan, vatandaşlar gibi İslâm’ı, sadece bir din olarak görmüyorlardı.

İslâm’ı bir hayat nizamı olarak değerlendirerek, bu düşünceden uzak bulunan insanların, kimlik sorunu olduğunu söylüyorlardı, bu nedenle farklı bir konumda bulunuyorlardı.

Fakat maalesef, iyi çalıştırmanın haricinde, çalışanların lehlerine tezahür edecek, müspet bir adım katiyen yoktu ve bulamıyorduk.

Bu bakımdan, diğer iş yerlerinden hiçbir farkı bulunmuyordu, ben artık arkadaşlara cevap bulmakta tıkanmıştım, bu sebeple sürekli şehir dışına çıkmak mümessil kimliğimle üretilen mamulleri pazarlamak istiyordum.

Bunları kime anlatacaktım, nasıl izahat yapacaktım,
İslam’ı kimlik olarak almış, belki dinimi daha iyi yaşarım düşüncesiyle, tarikata balıklama atlamış gibiydi.

İş yerinde çalışanların dertlerinden habersiz, zira oldukça ilgisiz bulunuyordu, çalışan elemanları eniştesi Ali Şahan beye, havale ederek yükü üzerinden atmış ve küçük kardeşi Recep beyi, her şeyden sorumlu idareci yapmış görünüyordu.

Oldukça çalışkan, sabah erkenden kalkan, sürekli araştıran, insanları kırmaktan sakınan, sabrı kuşanan, iyi huylu, oldukça uyanık, ibadetine düşkün, kıyafetini yakıştıran, hafızasına güvenen ve bol hırsı olan, bir insandı Şaban ağabey.

Ablam, eniştem artık benden haber bekliyorlardı, onlara buradan bir ev tutarak, Anakaradan, Kayseri ye gelmelerini sağlayacaktık, enişte beye iş buldum, bekleniyordu fakat çok zorlanıyordum kiralık ev yoktu.

Sabah namazından sonra Mükremin hocama, sevgili hocam, ablamgili Ankara’dan getireceğiz, lakin acilen bir kiralık ev bulmamız gerekiyor, bize bu konuda yardımcı olursanız, büyük sıkıntıdan kurtarırsınız dedim.

Sağ olsun hocam da, ne demek, elimizden geleni esirgemeyiz, hemen eşe dosta haber vererek arayalım, ama çok acilse, bizim bir bodrum var birlikte bakalım deyince içimde çok rahatladı. Çünkü her kiralık evi tutabilecek durumları yoktu.

Bodruma baktık fena değildi, hiç yoktan iyiydi ve idare eder gibi görünüyordu, yanız hocamın bizden bir ricası vardı. Bu rica şu imiş: televizyon seyretmek tamamen yasak ve radyoyu da yüksek sesle dinlemek, mümkün değil diyordu.

Enişte beyle bu sorunları konuştum, bu koşullara rağmen şartları kabul etti ve kira bedeli karşılığında hocamın evini tuttuk. Henüz iki gün dahi geçmeden, eşyalarını yükledikleri bir kamyonla, sabah erkenden çıkıp geldiler.

Sabah saat 05 ten sonra aceleyle hemen, iş kıyafetimi giyerek hızlı bir şekilde, Hafız Mükremin hocamın, oturduğu apartmanın önüne geldim.

Kiraya tuttuğumuz evin, anahtarını hocamlar dan alarak, eşyaların taşınmasına müsait hale getirecektim.

Apartmanın bahçe kapısı olan, metal dış kapıyı açarak ilerliyordum ki, karşıma aniden bir bayan çıktı.

Çok kısa süren ve bir anlık diyeceğimiz karşılaşmada, bayanın dikkatimi çeken tarafları şöyleydi:

İnsana suhulet rahatlığını veren bir yüz ifadesiyle, üzerine yeşil ağarlıklı, beyaz ve füme renklerin desen halinde serpiştirildiği emprime kumaştan bir elbiseyi giymiş bulunuyordu.

Hiç görünmeyen saçlarını, renkli bir yazma ile kapamış, elbisenin etek uzunluğundan artan bölümü, pazen bir pijamayla tamamlamış görünüyordu.

Ayağına terlik giymiş, fakat çorap bulunmuyordu, böyle bir vaziyette, karşıma aniden çıkan aynı bayan, zayıf olmayan, yüzü kızaran, konuşmakta zorlanan bu güzel kızcağız, elindeki anahtarı uzatarak, abi evin anahtarını getirdim buyurun dedi.

Belki gariptir fakat o an, oldukça hoş bir his ılık, ılık içime aktı.
Peki, bacımız teşekkür ederim diyerek, anahtarı elinden aldım ve geriye dönerek beni bekleyen çalışmalara koyulmuştum.

Zaman hızla akıyordu, telaşımız pek çoktu, etrafımdaki her kez bana bakarak işlerin kıvamında gitmesini arzuluyordu, sabır her yanımızda hali kuşatıyordu.

Ev sahipleri sağ olsunlar, hamiyet severliklerinden kahvaltı hazırlamışlar.
Annem soluk soluğa yanıma gelerek, oğlum sana bir şey söyleyeceğim ama kızmayacaksın dedi. Hayırdır anacığım şimdi sırası mı bak halimize dedim.

Çok ısrar edince peki söz haydi söyle dinliyorum dedim.
Gözlerime bir daha baktı ve emin olduktan sonra ev sahibinin kızı çok hoşuma gitti ve onun gelinim olmasını istiyorum deyince daha iyi şaşkınlığım nüksetti.

Anacığım git işine Allah aşkına, ne yeri ve nede zamanı şimdi bu işlerin dedim.
Fakat annem ne hikmetse bir türlü ikna olmuyordu ve halimi muzdarip bırakıyordu.

Çaresiz bir şekilde bak anacığım eğer dediğin doğruysa ve gerçekten ev sahibinin kızıysa ve özellikle sende geçineceğinde inanıyorsan, samimi bir şekilde değerlendiririz ve gereği için hayır murat ederiz diyerek ikna etmiştim.

Çünkü kalbi kanaatim askerlik vazifemi ifa etmeden önce kesinlikle evlenmemek yönündeydi ve hiçbir zaman bu istikamette arayışım söz konusu değildi.

Fakat muhatap olduğumuz aile bakımından sadece babaları olan değerli hocamı cami müdavimi olarak tanıyor ve huzur içinde hafızlığından istifade ediyordum.

Efradı hakkında hiçbir bilgim olmadığından, bir manada merakı önceliyordum.
Annemin ısrarla bahsettiği kız, aha önce eşyaları taşımak için kapının anahtarını teslim eden, edebiyle dikkatimi çeken, ürkekliğiyle merakımı önceleyen nisaymış.

Anneme alenen dedim ki mademki bu kız hocamın kerimesi, ben her halükarda razıyım, çünkü hocamın dirayetini, azmini, sahavetini, hilmini şefkatini biliyordum.

Mefkûresi uğruna sabrı ne kadar deruhte etiğini biliyordum, teslimiyetinde ki duyarlılığa şahittim, imamlığın hakkını teslim eden ve mihrabın kimin vesayetinde olduğunun bilen, edep ve hürmetle, hizmetin şevkiyle ve muhabbetle ifa edendi.

Nasıl teslim olmazdım, halimin fakirliğinde umuda uzanmazdım, neslimin devamı için edebin toprağında hayrolmazdım, nisa kimliğinin zarafetine ulaşamazdım.

Yıllara sâri sabrım, bakir kimliğim yirmi dörtlerde ve nasibin hükmüyle, ahenk içinde, ruhun serinliğinde, muhabbetin mesruriyetiyle, ötelerin şevkiyle bitiyordu.

Hiç ummadığım ve mukayese için fevkalade fakir kaldığım, cazibeden tamamen yoksun olan varlığıma rağmen rahmet ve bereketin süruruna ermek üzereydim.

Sabrın güzelliğinde, kanaatin yüceliğinde, nasibin hikmetiyle, gayretin niyet bütünlündeki hükümle, zaman ve içinde anlam bulan an her şeyi anlatıyordu.

Mustafa CİLASUN
GüL§u
BiNBaŞI
BiNBaŞI
GüL§u

Sabırla murada  ermek! Empty
MesajKonu: Geri: Sabırla murada ermek!   Sabırla murada  ermek! Icon_minitimeCuma Eyl. 12, 2008 11:55 pm

TSKLER PAYLASIMIN ICIN
http://www.canim.benimforum.org

Sabırla murada ermek!
1 sayfadaki 1 sayfası